|
Program 2013/2014 |
|
|
Dato |
Arrangement |
15/9 - 13.00 |
Værksted - Kunstnerkolonier i Danmark (Kerteminde) |
18/9 - 19.00 |
Sangaften - Erik Sommer - Henriette Hørlücks Skole |
30/9 - 19.00 |
Rytterkongen - Knud J. V. Jespersen - Friskolen |
23/10 - 19.00 |
Jordens klima - Jørgen Peder Steffensen - Friskolen |
6/11 - 19.00 |
Grænseforeningen - Sven-Erik Ravn - Fagskolen |
18/11 - 19.00 |
”Jeanne d’Arc” - Nigel Allcoat - Valgmenighedskirken |
2/12 - 20.00 |
La Boheme i Den Fynske Opera |
4/12 - 19.00 |
Adventsmøde - Eva Tøjner Götke - Fagskolen |
8/1 - 19.00 |
Jeppe Aakjær - Johs. Nørregaard Frandsen - Fagskolen |
21/1 - 19.00 |
Menneskets fortælling - Mette Søndergaard - Friskolen |
24/1 - 8.30 |
Højskoledag - Sdr. Nærå Fri- og Efterskole |
4/2 - 19.00 |
Orgel- og sangaften - Willy Egmose - Valgmenighedskirken |
26/2 - 19.00 |
Generalforsamling - Folkemusik ”Lindeløv” - Friskolen |
11/3 - 19.00 |
Teatret før, nu og i fremtiden - Kasper Wilton - Fagskolen |
2/4 - 16-18 |
Virksomhedsbesøg - Tomatgartneriet i Bellinge |
16/4 - 19.00 |
Liv og død i menneskets hænder - Ole Hartling - Fagskolen |
25/4 - 07.30 |
Heldagstur til Vartov i København |
16/5 - 10.30 |
Vandretur - Stige Ø |
9/6 - 19.00 |
Grundlovsmøde - Christian Mejdahl - Fagskolen |
13/6 |
Sommerudflugt 2009 |
18-20/9 |
Højskoleophold på Askov Højskole 2009 |
|
Værksted - Kend din By (22/9, 29/9 og 6/10 - 2008) |
|
Læsekredse |
|
Tilmeldingsblanketter |
|
Mødesteder - Bestyrelsen | Nedenfor er programpunkterne for sæsonen 2013/2014 vist. Klik for at se en nærmere beskrivelse |
|
|
Dato |
Arrangement |
|
|
2013 |
|
|
|
14/9 - 07:30 |
*
Udflugt til Bryggerens København
- se her |
|
|
19/9 - 19:00 |
Sangaften - Uffe Most - Henriette Hørlücks Skole -
se her |
|
|
26/9 - 19:00 |
*
Samtaleaften - Grundtvigsk Forum - Fagskolen -
se her |
|
|
3/10 - 19:00 |
Demens - Kjeld Andersen - Friskolen
-
se her |
|
|
24/10 - 19:00 |
Det ordentlige menneske - Henrik Jensen - Fagskolen -
se her |
|
|
30/10 - 19:00 |
Søren Kierkegaard og vor tid - Jørgen Carlsen - Fagskolen -
se her |
|
|
12/11 -
19:00 |
Lystvandring i kunst - Martin Bigum -
Valgmenighedskirken - se her |
|
|
21/11 - 19:00 |
Den store krig - René Rasmussen - Friskolen
-
se her |
|
|
27/11 - 19:00 |
Jomfru Sørensen - Lisbeth Smedegaard Andersen - Fagskolen -
se her |
|
|
5/12 - 19:00 |
Adventsmøde - Vita Andreasen
- Fagskolen - se her |
|
|
2014 |
|
|
|
4/1 - 11-13 |
Nytårskur - Fløjte og Klaver - Friskolen -
se her |
|
|
9/1 - 19:00 |
Barmhjertighed - Doris Ottesen - Valgmenighedskirken -
se her |
|
|
13/1 - 19:00 |
Kaj Munk - Lisbeth Lunde Lauridsen - Fagskolen
- se her |
|
|
19/1 - 16:00 |
Sibani & Jarrar - Koncert - Valgmenighedskirken -
se her |
|
|
28/1 - 19:00 |
9 mia. mennesker - Henning
Otte Hansen - Valgm.kirken - se her |
|
|
1/2 -
08:45 |
*
Højskoledag på Ringe Fri- og Efterskole - se her |
|
|
10/2 -
19:00 |
Film: Terra Ferma -
Valgmenighedskirken - se her |
|
|
26/2 - 19:00 |
Mediernes magt - Kurt Strand - Friskolen -
se her |
|
|
6/3 - 19:00 |
En retsmediciners liv - Jørgen
Lange Thomsen - Friskolen - se her |
|
|
11/3 - 19:00 |
Film: Den ny Verden -
Valgmenighedskirken - se her |
|
|
20/3 - 19:00 |
Generalforsamling - Nordfyns Percussion - Munkebjerg Kirke -
se her |
|
|
1/4 - 19:00 |
Jesus, pengene og livet - Gretelise Holm - Valgmenig-hedskirken -
se her |
|
|
10/4 - 19:00 |
Menneskesyn - Birgitte
Stoklund Larsen - Fagskolen -
se her |
|
|
22/4 - 17:30 |
Fyraftensmøde - Henriette Hørlücks Skole -
se her |
|
|
30/4 - 19:00 |
*
Besøg i Nordatlantisk Hus -
se her |
|
|
22/5 - 19:00 |
*
Virksomhedsbesøg hos MedCom - Forskerparken
- se her |
|
|
26/5 - 19:00 |
Jacob A. Riis - Tom Buk-Swienty -
Valgmenigheds-kirken
- se her |
|
|
4/6 - 19:00 |
Grundlovsmøde - Rune Lykkeberg - Fagskolen
- se her |
|
|
14/6 |
* Sommerudflugt 2013 |
|
|
12-14/9 |
*
Højskoleophold på Brandbjerg Højskole 2014
- se her |
|
|
|
* indikerer separat tilmelding og betaling |
|
|
|
Lyseblå baggrund indikerer udvandringstema |
|
|
|
|