Program 2020/2021
 

Dato

Dato

Arrangement

15/9 - 13.00

Værksted -  Kunstnerkolonier i Danmark (Kerteminde)

18/9 - 19.00

Sangaften - Erik Sommer - Henriette Hørlücks Skole

30/9 - 19.00

Rytterkongen - Knud J. V. Jespersen - Friskolen

23/10 - 19.00

Jordens klima - Jørgen Peder Steffensen - Friskolen

6/11 - 19.00

Grænseforeningen - Sven-Erik Ravn - Fagskolen

18/11 - 19.00

”Jeanne d’Arc” - Nigel Allcoat - Valgmenighedskirken

2/12 - 20.00

La Boheme i Den Fynske Opera

4/12 - 19.00

Adventsmøde - Eva Tøjner Götke - Fagskolen

8/1 - 19.00

Jeppe Aakjær - Johs. Nørregaard Frandsen - Fagskolen

21/1 - 19.00

Menneskets fortælling - Mette Søndergaard - Friskolen

24/1 - 8.30

Højskoledag - Sdr. Nærå Fri- og Efterskole

4/2 - 19.00

Orgel- og sangaften - Willy Egmose - Valgmenighedskirken

26/2 - 19.00

Generalforsamling - Folkemusik ”Lindeløv” - Friskolen

11/3 - 19.00

Teatret før, nu og i fremtiden - Kasper Wilton - Fagskolen

2/4 - 16-18

Virksomhedsbesøg - Tomatgartneriet i Bellinge

16/4 - 19.00

Liv og død i menneskets hænder - Ole Hartling - Fagskolen

25/4 - 07.30

Heldagstur til Vartov i København

16/5 - 10.30

Vandretur - Stige Ø

9/6 - 19.00

Grundlovsmøde - Christian Mejdahl - Fagskolen

13/6

Sommerudflugt 2009

18-20/9

Højskoleophold på Askov Højskole 2009

 

Værksted - Kend din By (22/9, 29/9 og 6/10 - 2008)

 

Læsekredse

 

Tilmeldingsblanketter

 

Mødesteder - Bestyrelsen

Nedenfor er programpunkterne for sæsonen 2020/2021 vist. 
Klik for at se en nærmere beskrivelse
 
    2 0 2 0  
  Dato Arrangement  
  14/9 - 19:00 Sangaften - Mette Sanggaard Schultz - Sct. Knuds Gym. - se her  
  23/9 - 19:00 Om EU - Pernille Weiss - Sct. Knuds Gym. - se her  
  7/10 - 19:00 Danmark og arktis - Peter Viggo Jakobsen - Sct. Knuds Gym. - se her  
  21/10 - 19:00 Genforeningen - Hans-Tyge Haarløv - Sct. Knuds Gym.
-
se her
 
 

29/10 - 19:00

Det danske sprog - Marianne Rathje - Sct. Knuds Gym. - se her  
  4/11 - 19:15 Dødes dage i Mexico - Annette Rosenlund - Friskolen - se her  
 

12/11 - 19:00

Forfatterskolen - Ursula Andkjær Olsen - Valgm. Kirken - se her

 
  17/11 - 19:00 Det splittede USA - Lars Toft Rasmussen - Sct. Knuds Gym. - se her  
 

25/11 - 19:00

Rom på lærredet - Peter Kær - Sct. Knuds Gym. - se her  
  30/11 - 19:15 Adventsmøde - Ole Kobbelgaard - Friskolen - se her  
    2 0 2 1  
  Dato Arrangement  
  17/1 - 14:00 Nytårskur - 2 sangere / 1 klaver - Den Fynske Opera - se her  
  21/1 - 19:00 Klimaet i fremtiden - Jesper Theilgaard - Sct. Knuds Gym. - se her  
  28/1 - 19:15 Grundtvig og livsglæden - Aage Augustinus - Friskolen - se her  
  30/1 - 08:15 Højskoledag på på Nordfyns Højskole - se her  
  9/2 - 19:15 Præstationssamfundet - Anders Petersen - Friskolen - se her  
  25/2 - 19:00 Naturhelbredelse - Simon Høegmark - Sct. Knuds Gym. - se her  
  4/3 - 19:00 Forbr.omb.manden - Christina T. Nielsen - Sct. Knuds Gym. - se her  
 

10/3 - 18:30

Generalforsamling - Copenhagen Duo - Munkebjerg Kirke - se her  
 

17/3 - 19:00

Til min søster - Dy Plambech - Valgm. kirken - se her  
  24/3 - 19:00 Pandemier - Hans Jørn Kolmos - Sct. Knuds Gym. - se her  
  7/4 - 19:00 Vindmøller - Henrik Stiesdal - Valgm. kirken - se her  
  13/4 - 17:00 Cannabis dyrkning - Mads Petersen - Gartneriet i Bellinge - se her  
  21/4 - 19:00 Beskidte milliarder - 3 journalister - Sct. Knuds Gym. - se her  
  3/5 - 19:00 Virksomhedsbesøg - Søbysøgaard - se her  
  3/6 - 19:00 Grundlovsmøde - Arne Gram - Sct. Knuds Gym. - se her  
  12/6 Sommerudflugt 2021  
  17-19/9 Sommerhøjskole på Askov Højskole 2021  
       
    indikerer separat tilmelding og betaling  
    Tema: Vind & Skæv (med Valgmenighedskirken)  
    Læsekredsarrangement  
    Fællesarrangement med Odense Valgmenighed